Vítejte na našem blogu
Výkon shodné práce jako u jiného zaměstnavatele
Myslíte, že si můžete ve volném čase přivydělávat stejnou prací, kterou vykonávate již u jiného zaměstnavatele (z článku jsou vynechány správní úřady, které mají odlišnou právní úpravu, byť ne tak výrazně). Zaměstnanci mohou vedle svého…
Máte možnost se vyjádřit k předběžnému opatření?
Co je to předběžné opatření? Předběžné opatření soud nařídí na návrh stran sporu, je-li třeba, aby zatímně byly upraveny poměry účastníků, nebo je-li obava, že by výkon soudního rozhodnutí byl ohrožen.
Rozdělení podílového spoluvlastnictví
Vlastníte nemovitost jako spoluvlastník s někým jiným a chcete takové spoluvlastnictví vypořádat? Zjistěte co soud zohledňuje, pokud se na něj obrátite, že chcete vypořádat podílové spoluvlastnictví.
Mohou jednatelé společnosti vybírat z účtu společnosti dle libosti?
Představte si společnost, která má dva jednatele a veden účet u banky. Ve smlouvě o vedení účtu je upraveno, že každý jednatel je oprávněn činit výběry z účtu v částce max. 50.000,- Kč. V případě větších výběrů je nutné, aby tento…
Předžalobní upomínka jako podmínka přiznání nákladů řízení
V jednom z článků jsme poukazovali na předžalobní upomínku jako podmínku přiznání nákladů řízení, tj. žalujete-li např. o zaplacení nějaké dlužné částky, měli byste 7 dní před podáním žaloby dlužníka vyzvat, aby Vám byly v …
Nájemce má právo na podklady pro vyúčtování nákladů na služby
Ten, kdo bydlí v nájmu, to jistě zná. Spolu s nájemným platí tzv. zálohy na služby poskytované s užíváním bytu, jako je voda, teplo, energie, apod. Tyto služby jsou pak vždy jednou ročně vyúčtovány a buď vznikne přeplatek nebo…
Kdy se promlčují práva ze směnky
Soudy řešily případ, kdy jedna ze stran uplatňovala práva ze směnky. Zásadní je otázka, v jakých lhůtách se tato práva promlčují.
Zmeškání lhůty nelze omluvit
Soud v rámci insolvenčního řízení prohlásil úpadek osoby, která Vám dluží peníze. Vy máte lhůtu pro podání přihlášky pohledávky. Lhůtu, kterou nesmíte zmeškat.
Střídává péče z pohledu Ústavního soudu ČR
Matka nezletilé navrhla pro změnu poměrů změnu výchovy nezletilé, a to ze střídavé péče na výlučnou péči její. Soud prvního stupně jí vyhověl, nicméně soud odvolací rozsudek zrušil a rozhodl o tom, že dítě zůstane ve střídavé péči. Celá věc se…
Jaké jsou podmínky vrácení soudního poplatku?
Podali jste žalobu a nyní ji chcete vzít zpět? Nebo jste se snad spletli a uhradili soudní polatek, i když jste neměli? Pokud ano, pak se budete muset zamyslet nad tím, zda Vám bude vrácem soudní poplatek. Pojďme se podívat na situace, kdy a v…