Dav lidí může vlastit i nemovitost! Aneb crowdfunding do nemovitostí!?

Ilustrační obrázek pro článek Dav lidí může vlastit i nemovitost! Aneb crowdfunding do nemovitostí!?
  • crowdfunding
  • equity crowdfunding
  • investice do nemovitosti
  • crowdfunding do nemovitosti
  • startup
  • angel investor
  • VC

2175

Když si můžete vy s kamarádem a dalším kamarádem koupit jednu nemovitost, právně řečeno, nemovitost do spoluvlastnictví,  pronajmout ji a pak si rozdělit zisk z nájemného, proč by tak nemohlo udělat  třeba 1000 lidí naraz ve vztahu k jedné a též nemovitosti! 1000 lidí investuje do koupě třeba již pronajaté nemovitosti a rozdělí si utržené nájemné, případne se poměrně podílí i na nákladech na provoz nemovitosti. Podobným způsobem si může třeba 50 lidí koupit parkoviště před obchodním domem (pakliže je k prodeji a k pronájmu) a dělit se o náklady spojené s provozem parkoviště a zisk, podle svých podílu. 

Co je crowdfunding do nemovitosti?

Jediné, co k tomu potřebujete je kampaň na přitáhnutí potencionálních investorů z "davu". Žádný byznys plán, byznys case, angel investor, banka, VC. Jen dobrý nápad, nemovitost a kampaň. 

 

Crowdfunding 

je moderní a ne úplně nová metoda financování projektů, startupů, nebo taky i  - nemovitostí! Je to způsob, jak získat peníze pro společnost, projekt, nemovitost, FO, tím, že se o investici požádá velký počet příznivců.

 

Financování startupů

Startupy - třeba ty typické, technologické, které přicházejí s novými aplikacemi, hrami, technologiemi jsou typicky financované tradičními angel investormi nebo venture kapitálem, t.j. skupinami nebo jednotlivcemi,  kteří se tímto typem zhodnocování financí pro sebe, nebo pro jiné profesionálně zabývají, a proto vždy chtějí nějaký byznys plán, informace a kalkulace na základě kterých učiní rozhodnutí investovat a ideálně zhodnocovat nebo i riskovat. Anebo ne. 

Alternativní investičním řešením je, ale crowdfunding. Proč máte ztrácet čas a někoho přemlouvat, že zrovna ten váš projekt je hoden investice, když vás mohou zainvestovat "davy lidí"  hromadnou investicí přes platformy jako Kickstarter, Indiegogo, GoFundMe nebo RocketHub. V zahraničí. Tady v ČR jsou též už nějaké. 

Každá z těch platforem slouží na to, aby jste ten svůj projekt prezentovali "davu" potencionálních i neprofesionálních investorů, vysvětlili a objasnili a tak získali od nich investici. Zadáte nějaké podmínky, třeba projekt si stanoví cíl, jakou investici chce od "crowdu", rozuměj davu, nebo skupiny malých investorů získat a za získané investice nabídne investorům nějakou hodnotu. Zdarma sa na platformu registruje a v případě že získá svůj stanovený limit, zaplatí platformě poplatek pár procent ze získané částky. 

I když crowdfunding se děje přes nějaký portál, kterého účelem je poskytnout místo pro jakousi seznamku investorů a projektů, samotná investice se, ale ale zpravidla děje mimo.

 

Typy crowdfundingu

Crowdfunding totiž může znamenat více alternativ, na které si potencionální investor z davu musí dát pozor. Co za svou investici dostane? Jak a kdy zhodnotí svou investici? Své peníze může totiž poskytnout jako dar nebo sponzorství, nebo jako (nenávratnou) půjčku, za odměnu, jako "equity crowdfunding" - investici za kterou dostane majetkový podíl na projektu, obchodní podíl na firmě, akcie  nebo jiné cenné papíry (podílový crowdfunding). Rozbíhá se i dluhový crowdfunding a investice na úvěry firmám a podnikatelům. Na takový přímý úvěr jednotlivci se složí více investorů za účelem zhodnocení jejich investice podle vložené částky. V některých případech půjde o aktivity regulované ČNB. 

 

Jak si pořídit nemovitost nebo její část crowdfundingem?

Jak je uvedeno v úvodu, crowdfundingem je možné si pořídit i nemovitost nebo do ní investovat. Byt, dům, bytový dům, ubytovnu, penzion, domov pro seniory? Nemusíte individuální nemovitost  kupovat jako samostatný investor, investorů mohou být stovky, 1000 lidí dá 1000 Kč a máte garsonku v Brně (podíl podle své investice), při 10.000 lidech už můžete snít o bytovém domě! Anebo jste developer, realitní společnost nebo individuální stavební firma? Nebudete brát úvěr od banky, ale necháte se, za stanovených podmínek, financovat davem. Nebo si davem profinancujete právě bankovní úvěr.  Ten dav pak s vámi nese podíl na zisku z provozu dané nemovitsoti nebo i na ztrátach, případně se stane zároveň vašim nájemníkem nebo hostem. Případně nějaká kombinace. 

 

Výnos z investice do nemovitosti

Některé typy nemovitostí mohou mít hodně vysoký potenciál pro návratnost investice. Crowdfundingý investor do nemovosti pakliže investuje správně, může mít prospěh na výnosech z pronájmu nebo jiného užívání nemovitosti, a to buďto z jednotky nebo z podílu na výnosech ideálního spoluvlastnictví. U tohoto typu investování by se měl investor mimo jiné zajímat i o to, za jakých podmínek bude mít nárok na výnos, výnos z čeho (nájemné, samotné zhodnocení nemovitosti za časovou periodu), podíl na ztrátach, zápis podílu v katastru a jaký podíl bude - ideální nebo reálný, jak dlouho musí být prostředky investovány a za jakých podmínek se může svého podílu zbavit, jak bude fungovat případný převod nemovitosti. 

 

Poznámka na závěr

Samozřejmě všechno je třeba mít správně smluvně podchyceno. Právník, investiční a daňový poradce, kteří  se touto problematikou zabývají, pak mohu pomoct individuálnímu investorovi zanalyzovat nabídku a smluvní dokumentaci, protože takový "davový" investor asi nepříchází běžně do styku s pojmy jako due dilligence, nemusí mít finanční background a informace jak funguje případný exit. Správní poradci mu mohou pomoct učinit relevantní rozhodnutí.