Jaký je rozdíl mezi právníkem a advokátem a jak správně vybírat právní služby?

Ilustrační obrázek pro článek Jaký je rozdíl mezi právníkem a advokátem a jak správně vybírat právní služby?
 • právní servis 24
 • 24
 • poptávka právní služby
 • seznam advokátů
 • spolupracující advokát
 • právní poradna zdarma
 • poptávka advokáta
 • poptávka právníka

4011

Poptáváte advokáta? Pravděpodobně i Vy jste již řešili situaci, kdy jste zvažovali využití právníka – profesionála. Ať již jste se pro využití jeho služeb ve finále rozhodli či nikoliv, zde pro Vás máme několik tipů, jak se při výběru právníka nespálit. A vůbec, víte jaký je rozdíl mezi právníkem a advokátem?

 

 1. Ověřte si, zda se skutečně jedná o advokáta. Ne každý právník je totiž současně advokátem, přičemž v České republice jsou oprávněni v obecné rovině poskytovat právní služby pouze advokáti.
 2. Je Vámi zvolený advokát odborníkem na Vaši záležitost? Jinými slovy, vybírejte si vždy dle specializace daného advokáta – i sebelepší specialista na pracovní právo se totiž ne zcela může orientovat ve Vaší záležitosti, týkající se předmanželské smlouvy. Vynikající pomůckou je v tomto ohledu oficiální a aktuální  vyhledávač advokátů na stránkách České advokátní komory nebo zkuste seznam advokátů na webu Právního Servisu 24. Tady najdete advokáty kteří spolupracují s Právní Servis 24 pod štítkem "spolupracující". 
 3. Nerozhodujte se výhradně podle ceny. Jakkoliv je cena při výběru Vašeho právního zástupce bezesporu důležitým kritériem, podezřele levné sazby mohou tak jako i v jiných oblastech odrážet bohužel i ne zcela kvalitní služby.
 4. Někteří advokáti, i ti, spolupracující s Právním Servisem 24, nabízí v některých případech úvodní krátkou konzultaci zdarma. Zkuste se zeptat v Právní poradně Právního Servisu 24.
 5. Je možné využít i poptávku právní služby na www.pravniservis24.cz/poptavka-pravnich-sluzeba a získat a porovnat tak nabídky od více právníků
 6. Dejte na profesionální vystupování. Právní zastoupení samozřejmě nesestává pouze ze schůzek advokát – klient, správný advokát by měl být schopen svého klienta vhodně reprezentovat i na jednáních před soudem či jinými státními orgány.