Okamžité zrušení pracovního poměru za vulgarizmy

Ilustrační obrázek pro článek Okamžité zrušení pracovního poměru za vulgarizmy
  • pracovní právo
  • okamžité zrušení pracovního poměru
  • vulgarizmy
  • ústavní stížnost
  • právní servis 24

1846

Ústavní soud ČR řešil situaci, kdy bylo soudy zrušeno okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnance, který měl konflikt se svým nadřízeným, při kterém ho nazval "nohsledem" bývalého generálního ředitele a "análním alpinistou" a obvinil jej z poškozování podnikatelských zájmů zaměstnavatele.

Zaměstnavatel se proti rozhodnutím soudů nižších stupňů, které zrušili okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatele, jako reakci na vulgární urážky, bránil ústavní stížností.

 

A jak rozhodl Ústavní soud ČR?

 

Ústavní soud konstatoval, že rozhodnutí nižších soudů jsou v pořádku, ústavně konformní. Dále konstatoval, že okamžité zrušení pracovního poměru je výjimečným krokem, zvláště za situace, kdy je důvodem kritika zaměstnavatele, musí být zachován princip proporcionality a věc musí být posouzena ve vztahu k celku.

 

Ústavní soud označil výrazy „noshled“ a „anální alpinista“ za výrazy jejichž stupeň vulgarity není nijak zvlášť vysoký, jednalo se v podstatě o hádku, během které padly expresivní až vulgární výrazy (které samozřejmě snižují úroveň ochrany tomuto projevu zaměstnance poskytované), byl to však konflikt neveřejný, jehož způsobilost přivodit újmu zaměstnavateli byla poměrně nízká.

 

Shora uvedené rozhodně neberte jako návod na urážení Vašeho zaměstnavatele, nicméně, pokud jste horká hlava a už Vám to nějaké vulgární slovo uteklo, nutně to nemusí znamenat konec Vašeho pracovního poměru.

 

Zdroj: Nález Ústavního soudu ČR ze dne 17.2.2016, sp. zn.: II. ÚS 180/16.